Dla mediów

Bio

“Po drodze do mojego rodzinnego domu rosło 13 drzew…”

13 Drzew to projekt muzyczny mający na celu przypominać jak ważne w życiu każdego człowieka są emocje. I to nie tylko te delikatne i przyjemne.

Tworzą muzykę będącą połączeniem indie folku i rocka, w oparciu o gitarę, bas, elektryczne ukulele, a także instrumenty klawiszowe i perkusyjne.

Wokalistą i gitarzystą grupy jest Rafał Wawrzeń, kompozytor i aktor, znany  m.in. z roli Jima Morrisona w musicalu Cezarego Studniaka “Jeździec Burzy”. Za rytm, tak ważny w utworach 13 Drzew, odpowiadają: perkusista związany z jazzowym 2084 – Teodor Lulis a także najbardziej oceanograficzny ze wszystkich basistów – Michał Styk. Sekcję wokalno-instrumentalną dopełnia za to znany z folkowego Madamme i podcastu Cierpienia Młodego Muzyka Jędrzej Wołk (instrumenty klawiszowe, ukulele elektryczne, chórki).

Wraz z poprzednimi składami, które tworzyli, zagrali setki koncertów w Polsce i poza jej granicami, pokazywali się także szerszej publiczności podczas festiwali takich jak Slot Art, Sofar Lviv, czy Emergenza.

Przez ostatnie dwa lata zespół prezentował się na festiwalach i koncertach od Giżycka po Zgorzelec. W marcu 2023 roku światło dzienne ujrzał debiutancki minialbum grupy pt. Dendrologia, zaś w lutym 2024 minialbum “Nie ma czasów”. Były one promowane przez 10 singli, które odbiły się szerokim echem, trafiając na najważniejsze playlisty na Spotify, takie jak New Music Friday Polska, Fresh Finds, czy Tylko Polski Rock. Mogli ich także posłuchać słuchacze m.in. Radia Nowy Świat, Radia Kraków, Radia Afera, Radia Wrocław, Radia Opole, czy Radia Sygnały. Recenzja “Dendrologii” pojawiła się ponadto m.in. w Teraz Rocku, Czarno Na Czarnym, czy Made By Sound.

Najnowszy singiel - "Energia drzew"

13 Drzew po raz kolejny zaprasza nas do swego świata, tym razem pokazując nam swoją najbardziej folkową stronę. Utwór, którym zespół zwykle otwiera swoje koncerty, to dynamiczny, zachęcający do tańca i czerpania radości z przebywania z innymi singiel.

“W przypadku tego utworu nie ma co filozofować i szukać drugiego dna – włącz, a potem skacz śpiewaj i absorbuj „Energię Drzew” 🙂” – zachęca autor tekstu Rafał Wawrzeń.

Zespół zaprosił do współpracy nad utworem artystę o pseudonimie Folky, czyli Jakuba Kulika, którego słuchacze mogą znać z zespołów Madamme, czy noco. Jego partie banjo pozwoliły jeszcze bardziej uwypuklić amerykański folkowy sznyt “Energii Drzew”. 

Galeria

fot. 13 Drzew
fot. Jaga Ogg - Szepty Czasu
fot. Ewa Zabówka
fot. Ewa Zabówka
fot. Ewa Zabówka
fot. Wywołane Tomasz Szudrowicz
fot. Ewa Zabówka
fot. Wywołane Tomasz Szudrowicz

DO pobrania

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!